Zdrowie kobiety
Kobieta Nakłonić mężczyznę na wizytę u lekarza nie jest łatwo, ale jeśli ci się uda, to możesz być z siebie dumna, bo być może uchronisz go przed poważnymi w skutkach chorobami. Zacznijmy od dwudziestolatków. Męskim odpowiednikiem samokontroli piersi u kobiet jest dla panów samobadanie jąder, które powinni wykonywać co miesiąc. Co 2 lata powinni wykonywać EKG, RTG klatki piersiowej, USG prostaty, kontrolować ciśnienie krwi, poziom cukru i cholesterolu. W takim samym odstępie czasowym powinni kontrolować stan gruczołu krokowego, wzroku oraz słuchu, a także wykonać test na obecność krwi w kale. Trzydziestolatkowie powinni częściej, bo raz do roku wykonać USG prostaty i sprawdzać poziom cholesterolu we krwi. Powinni też co 3 lata wykonywać PSA. Jest to badanie krwi pozwalające wykryć raka prostaty. Z kolei, czterdziesto – i pięćdziesięciolatkowie wszystkie wyżej wymienione badania powinni wykonywać już co rok, a samobadanie jąder tradycyjnie, co miesiąc. Panowie, pamiętajcie: profilaktyka nie boli, a wczesna diagnoza może uratować wam życie!

Jeśli dokuczają nam drobne dolegliwości i czujemy, że nasz organizm szwankuje a do wizyty u lekarza daleko, możemy uspokoić nasze obawy i pokusić się o wykonanie testu w domowym zaciszu. Ich dokładność wynosi nawet ponad 90%. W aptece jest już kilka, dzięki którym wychwycimy niepokojące objawy. Pamiętajmy jednak, że ich leczeniem zawsze musi zająć się specjalista i nigdy nie zastąpią wizyty u niego. Za pomocą samodzielnie wykonanego testu możemy zbadać np. poziom cholesterolu. W tym celu należy nakłuć palec specjalną igłą i umieścić kilka kropli krwi na płytce testowej. Wynik otrzymujemy w ciągu 15 minut. Z kilku kropli krwi możemy też wykryć anemię i dowiedzieć się czy jesteśmy nosicielami groźnej bakterii Helicobacter pylori, będącej przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzodów a nawet raka żołądka. Domowym testem diagnostycznym możemy tez wykryć krew utajona w kale, infekcje intymne oraz sprawdzić poziom glukozy i ciał ketonowych w moczu. Mężczyźni mogą określić poziom PSA.

Zdrowie jest bezcenne, więc warto robić wszystko, by cieszyć się nim jak najdłużej. Profilaktyka zdrowotna, to nie tylko wizyty kontrolne u lekarza, ale również higieniczny tryb życia. Musimy pamiętać o odpowiedniej ilości snu, zbilansowanej diecie i regularnej dawce ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Należy też unikać stresu i przygodnych kontaktów seksualnych, ograniczyć używki (kawę, papierosy, alkohol). Utrzymywanie czystości rąk(mycie ich przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, po przebudzeniu i po powrocie do domu), to podstawa, bo to właśnie tą drogą przenosi się wiele chorób (np. błonica, owsica, wirusowe zapalenie wątroby typu A). Owoce i warzywa należy myć przed ich spożyciem, wodę pić tylko przegotowaną i często wietrzyć mieszkanie. Higieniczny tryb życia wiąże się także z umiejętnym wypoczynkiem, utrzymywaniem właściwej wagi oraz pozytywnym nastawieniem do otaczającego świata. Można by rzec, że człowiek regularnie wykonujący badania profilaktyczne, wypoczęty, wyspany, dobrze się odżywiający, aktywny fizycznie i uśmiechający się, to zdrowy człowiek.