Jaki mam rodzaj cery.Typy i podtypy jako podstawa w pielęgnacji.

23 maja 2017

Skóra tłusta, wrażliwa, sucha, alergiczna – wiele z nas zadaje sobie pytanie jaką skórę ma, kupuje kremy przeznaczone na konkretne problem skórne, jednak nie zawsze się one sprawdzają? Dlaczego? Czas wreszcie zrozumieć, że nie każda cera z wypryskami to cera trądzikowa ponieważ jest to tylko jeden z podtypów – problemów z którymi każda cera może się borykać. O co chodzi z typami i podtypami cery? Zapraszam do tekstu.

Wyróżnia się cztery typy cery:

– normalną

– suchą

– tłustą

– mieszaną

oraz pięć podtypów:

– wrażliwa

– trądzikowa

– dojrzała

– odwodniona

– naczyniowa

Najpierw należy określić typ – jest tylko jeden dla naszej skóry, czyli nie można mieć skóry suchej i tłustej jednocześnie. Typ skóry może jednak zmieniać się z wiekiem zazwyczaj po okresie dojrzewania, ciąży, kuracji hormonalnych  np z cery tłustej w mieszaną.

Normalna – występuje raczej u dzieci do wieku 12-13 lat. Znosi wszystko- różnice temperatur, mechaniczne i chemiczne podrażnienia, toleruje różne substancje nakładane na nią. Poziom natłuszczenia jest optymalny: nie szczypie, nie występuje uczucie napięcia skóry, ale też nie występuje błyszczenie się ani rozszerzone ujścia gruczołów łojowych (czyli pory).Jest to skóra po prostu idealna.W dorosłym wieku zdarza się jedynie w 2%.

Sucha- osoby posiadające ten typ skóry często skarżą się na uczucie napięcia, pieczenia, ściągnięcia skóry. Zaraz po umyciu twarzy nie ma innej opcji jak tylko sięgnąć po krem, ponieważ inaczej na skórze pojawia się wrażenie jakby miała pęknąć. Taka skóra jest bardzo cienka, łatwo ulega urazom, na niej szybko pojawiają się pierwsze zmarszczki. Wytwarza zbyt mało sebum- czyli tłustej warstwy, która ma działanie ochronne dla naskórka dlatego nie błyszczy się, chłonie wszystkie, nawet najbardziej tłuste kosmetyki, nie widać rozszerzonych ujść gruczołów łojowych (porów, które na skórze tłustej czy mieszanej wyglądają jak ukłucia igieł). Źle reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, pocieranie, czy nawet woda z mydłem. Cera ta często ma szarawy odcień i beż makijażu może wyglądać na zmęczoną nawet po solidnej dawce snu.

Tłusta- to skóra o całkowicie  odmiennych problemach niż sucha.Towarzyszy jej błyszczenie się skóry, szybsze spływanie makijażu, cera jest usiana rozszerzonymi porami(jak lekkie wkłucia igieł). Skórę tłustą łatwo rozpoznać, gdyż charakterystyczne dla niej jest  gdy w ciągu dnia lub zaraz po przebudzeniu przesuniemy dłonią po twarzy i pojawia się odczucie ,że jest ona tłusta. Wyskakują pryszcze, powstają wągry. Skóra  jest gruba i cechuje się ziemistym odcieniem. Jest mało reaktywna, niestraszne jej zmiany temperatur, pocieranie, działanie mocnymi peelingami, kosmetykami z mocniejszym składem, czy wodą z mydłem.

Mieszana-  skóra, która łączy w sobie skórę suchą i tłustą  ale różnie umiejscowione. Często skóra jest tłusta w strefie T – czoło, nos, broda, skóra błyszczy się, produkuje w nadmiarze sebum, natomiast  często na policzkach jest mega sucha- występuje uczucie napięcia, pory są mniej widoczne niż przy skórze typowo tłustej . Kombinacje mogą  jednak być przeróżne,  np to policzki mogą nadmiernie się świecić a czoło być suche.Cera mieszana może zawierać również elementy cery normalnej, a nie tylko tłustej i suchej.

Typ skóry każdy ma tylko jeden,  natomiast podtypów można mieć kilka, jeden albo w ogóle!

Podtypy:

odwodniona- sugeruje na poziom nawilżenia skóry, natomiast „skóra sucha” oznacza niski poziom natłuszczenia! Odwodniona może być zarówno skóra sucha, mieszana jak i tłusta. Skóra odwodniona  łuszczy się.Skąd pojawia się skóra odwodniona?Zazwyczaj jest przyczyną złej, słabej pielęgnacji lub jej braku. Aby dokładnie określić ten problem najlepiej wybrać się do specjalisty.

naczyniowa- charakteryzuje się wszystkim, co czerwone i różowe na skórze.Popękane naczynka (teleangiektazje), mocne rumieńce, przemijające czerwone plamy na twarzy i szyi zwłaszcza po zmianie temperatury (przemieszczanie się) – to cechy tej skóry.

wrażliwa- nadreaktywna, często dostaje uczulenia, wysypek, świądu, nagłych rumieni, mocnego podrażnienia nawet po nieinwazyjnych zabiegach.

trądzikowa- charakteryzuje się uciążliwym trądzikiem, który może mieć różne odmiany, np. trądzik ropny lub różowaty.Nie jest powiedziane, że skóra trądzikowa to tylko problem nastolatków.

Dojrzała – na skórze posiadaczki skóry dojrzałej widoczne są zmarszczki, brak elastyczności skóry, wiotkość, opadanie tkanek.

Podsumowując  niesamowicie ważne jest  określenie jednego z czterech typów skóry a następnie upewnić się czy dodatkowo nie występuje jeszcze jakiś podtyp skóry i wtedy w zależności od problemu, z jakim się borykamy dobrać odpowiednie zabiegi i pielęgnację.

Przykłady:

Skóra może być:

sucha  a do tego naczyniowa i wrażliwa.

Mieszana a do tego wrażliwa i dojrzała.

Tłusta a do tego odwodniona.

Nie może być:

tłusta i  mieszana lub  tłusta, sucha i odwodniona, normalna,tłusta,trądzikowa i alergiczna, odwodniona.

Grafika: http://pl.freepik.com

Autor tekstu:Dagmara K.